Balmoral Badminton Club

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Club Champs

Club Champs

Club Champs 2017

The Singles Club champs will be held in early October:

  • 1 October: A/C Grade Mens and Ladies Singles
  • 8 October: B/D Grade Mens and Ladies Singles

For more information, and to sign up click here!

The results for games played so far in 2017 are as follows:

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Doubles Alauddin K & YC N Simon C & Jana M
  Womens Doubles Eve T & Annie G Yvonne M & Nandini G
  Mixed Doubles Yvonne M & Chris R Eve T & Simon C
  Womens Singles Rebecca J Eve T
B Mens Doubles Alauddin K & Jerry L Simon C & Bob L
  Womens Doubles Yvonne M & Manami K Amy N & Nandini G
  Womens Singles Yvonne M Amy N
C Mens Doubles Colin C & Frank Z Ankur S & Peter C
  Womens Doubles Amy Y & Ula W Raewyn H & Maree A 
  Mixed Doubles Frank Z & Amy Y Ankur S & Ula W
  Womens Singles Sarah M Raewyn H
D Mens Doubles Sai P & Sabari N Kashish G & Jack H
  Mixed Doubles Nick L & Candy L Sabari N & Ellen E
  Mens Singles Sai P Salman Q
  Womens Singles Irene Z JunLi T

Club Champs 2016

The results for the 2016 Club Champs were as follows:

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Singles Harry L Sid H
  Womens Singles Rebecca J Eve T
B Mens Doubles Kam H & Jerry L Jake & Richard K
  Womens Doubles Louisa Y & Lee Ann S Sophie F & Bin C
  Mixed Doubles Chris R & Yvonne M Jerry L & Lee Ann S
  Mens Singles Anthony P Sid H
  Womens Singles Yvonne M Fang L
C Mens Singles Nereus D Ankur S
  Womens Singles Annie G Leilani D
  Mens Doubles Ian B & Neil B Tim L & Jerry L
  Womens Doubles Annie G & Bin C Nandini G & Meena L
  Mixed Doubles Neil B & Dawn A Duncan D & Fang L
D Mixed Doubles Nick L & Amy Y Jack H & Grace C
  Mens Doubles Nick L & Jason M Anthony M & Naman T
  Womens Doubles Grace C & Cindy H Amy Y & Bhavna T
  Mens Singles Ethan C Neil D

Handicap Doubles 2016 (Jo Bell Memorial Tournament)

The results for the 2016 Jo Bell Memorial Handicap Doubles tournament were as follows:

Section Winner Runner(s) Up
Mens Doubles Ajai S & Ian H TBC
Womens Doubles Pauline K & Elaine Z TBC

Club Champs 2015

The results for the 2015 Club Champs were as follows:

Grade Section Winner Runner(s) Up
B Mens Doubles Alauddin K & Jerry L Frolian J & Mark P
  Womens Doubles Yvonne M & Laura W Lee Ann S & Louisa Y
  Mixed Doubles Alauddin K & Fang L Dave R & Raewyn H
  Mens Singles Brett L Berin H
  Womens Singles Yvonne M Louisa Y
C Mens Singles Berin H Anthony P
  Womens Singles Louisa Y Annie G
  Mens Doubles Alauddin K & Jerry L Ian B & Neil B
  Womens Doubles Jayme T & Yoshie M Annie G & Fang L
  Mixed Doubles Alauddin K & Fang L Jayme T & Art D
D Mixed Doubles Alan W & Amy N Warwick E & Olga Z
  Mens Singles Anthony M Salman Q

Club Champs 2014

The results for the 2014 Club Champs were as follows:

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Singles Sunil D Jesse S
  Womens Singles Rebecca J Eve T
  Mens Doubles Jesse S & Sunil D Alauddin K & Berin H
  Womens Doubles Eve T & Rebecca J Lee Ann S & Louisa Y
  Mixed Doubles Rebecca J & Sunil D Evet T & Jesse S
B Mens Singles Brett L Sid H
  Womens Singles Louisa Y Lee Ann S
  Mens Doubles Frolian J & Mark P Art D & Mark D
  Womens Doubles Lee Ann S & Louisa Y Leilani G & Sophie F
  Mixed Doubles Raewyn H & Dave R Lousia Y & Alauddin K
C Mens Singles Brett L Mark D
  Womens Singles Louisa Y Leilani G
  Mens Doubles Froilan J & Mark P Art D & Mark D
  Womens Doubles Minerva J & Jayme T Jo B & Raewyn H
  Mixed Doubles Jayme T & Eugene P Raewyn H & Dave R
D Mens Singles Anthony M Peter C
  Womens Singles Amy N Alice S
  Mens Doubles Henry L & Peter C Frank Z & Ely D
  Womens Doubles Grace C & Ula W Amy N & Sarita L
  Mixed Doubles Ula W & Warrick E Jenny W & Michael K

Handicap Doubles 2014

The results for the 2014 Handicap Doubles tournament were as follows:

Section Winner Runner(s) Up
Mens Doubles Alauddin K & Frank Z Keewui L & Berin H
Womens Doubles Raewyn H & Jo B Leilani G & Fang

Club Champs 2013

The results for the 2013 club champs were as follows (note that not all sections/grades had entries this year):

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Singles Jesse S DJ R
  Womens Open Singles Lee H Lina D
  Mens Doubles Sunil D & Jesse S Alauddin K & Harry L
  Ladies Doubles Rebecca J & Lee Ann S Amanda S & Sophie F
  Mixed Doubles Caro S & Nick C Rebecca J & Sunil D
B Mens Singles Sagar R Sid H
  Mens Doubles Sagar R & Dave R Alauddin K & Jithin S
  Womes Doubles Raewyn H & Jo B Sophie F & Michele M
  Mixed Doubles Sagar R & Lee Ann S Sid H & Yvonne M
C Mens Singles Alauddin K Anthony P
  Mens Singles Plate Richard K Bo Gee W
  Ladies Singles Lina D Raewyn H
  Mens Doubles Froilan J & Mark P Mark D & Dave R
  Ladies Doubles Raewyn H & Jo B Leilani G & Minerva J
  Mixed Doubles Alauddin K & Raewyn H Mark P & Minerva J
D Mens Singles Henry L Frank Z
  Ladies Singles Ula W Ida T
  Mens Doubles Henry L & Michael K Anthony M & Shyam G
  Mixed Doubles Govind A & Amie D Anthony M & Susan Z

Club Champs 2012

The results for the 2012 club champs were as follows (note that not all sections/grades had entries this year):

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Singles Sagar R Larry N
B Mens Singles Sagar R Karl B
  Ladies Singles Rebecca J Laura W
  Mens Doubles DJ R & Sagar R Chris R & Stuart B
  Ladies Doubles Heather R & Yvonne M Janey L & Pauline K
C Mens Singles Jithin S Berin H
  Ladies Singles Pauline K Lee Ann S
  Mens Doubles Ian B & Neil B Garry C & Jithin S
  Ladies Doubles Jo B & Raewyn H Janey L & Angele R
  Mixed Doubles Neil B & Dawn A Lionel N & Raewyn H
D Mens Singles Bo W William X

Club Champs 2011

The results for the 2011 club champs were as follows (note that not all sections/grades had entries this year):

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Singles Sagar R Harminder S
  Mens Doubles Chris R & Stuart B Harminder S & Harry L
  Ladies Doubles Lee Y & Cheng L Rebecca J & Pauline K
  Mixed Doubles Chris R & Heather R Sagar R & Lee Y
B Mens Singles Harminder S Sagar R
  Ladies Singles Lee Y Cheng L
  Mens Doubles DJ R & Sagar R Chris R & Stuart B
  Mixed Doubles Chris R & Yvonne M Karl B & Heather R
C Mens Singles John H Nik V
  Mens Doubles John L & Nik V Neil B & Dave R
  Mixed Doubles Dave R & Grace K Neil B & Dawn A
D Mens Singles Jagdish C Simon C
  Mixed Doubles Edwin S & Fay L Lance W & Monica M

Club Champs 2010

The results for the 2010 club champs were as follows:

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Singles Luke T Harminder S
  Ladies Singles Caro S Yvonne M
  Mens Doubles Stuart B & Chris R Harminder S & DJ R
  Ladies Doubles Caro S & Claire W Yvonne M & Amanda S
  Mixed Doubles Nick C & Caro S Luke T & Rebecca J
B Mens Singles Harminder S Karl B
  Ladies Singles Yvonne M Fumie S
  Mens Doubles Harminder S & DJ R Karl B & Sagar R
  Ladies Doubles Kate C & Sherryn B Jo B & Melissa S
  Mixed Doubles Karl B & Sherryn B Harminder S & Melissa S
C Mens Singles DJ R Ian B
  Ladies Singles Anna L Lee Ann S
  Mens Doubles Ian B & Neil B John L & Ray C
  Ladies Doubles Jo B & Melissa S Kate C & Lee Ann S
  Mixed Doubles Neil B & Dawn A Dave R & Kate C
D Mens Singles Edwin S Ian Ca
  Ladies Singles Susan Z Anna C
  Mens Doubles Ely D & Greg L Jagdish C & Brijesh P
  Ladies Doubles Anita S & Theresa C Georgie B & Monica M
  Mixed Doubles Anthony M & Anita S Greg L & Theresa C

Club Champs 2009

The results for our 2009 club champs are as follows:

Grade Section Winner Runner(s) Up
B Mens Singles Stuart B Nick C
  Ladies Singles Fumie S Yvonne M
  Mens Doubles Chris R & Stuart B Nick C & Kerry G
  Ladies Doubles Caro S & Claire W Yvonne M & Amanda G
  Mixed Doubles Nick C & Caro S Stuart B & Amanda G
C Mens Singles David R Anthony P
  Ladies Singles Lynette B Kate C
  Mens Doubles Justin F & Tiong Aik T Anthony P and Ian Ch
  Ladies Doubles Kate C & Mac M Sherryn B & Barbara M
  Mixed Doubles Neil B & Dawn A Anthony P & Melissa S
D Mens Singles Edwin S Ian Ca
  Ladies Singles Sumitra W Anna K-A
  Mixed Doubles Anthony M & Sumitra W Edwin S & Anna K-A